Legendarna formacja została założona w Krakowie w 1970 roku. I gra nadal! W Studio im. Agnieszki Osieckiej dali koncert z okazji jubileuszu 40-lecia wydania ich pierwszej długogrającej płyty “Modern Pentathlon”.
Reedycja albumu ukazała się właśnie nakładem Polskich Nagrań/Warner Music Poland w ekskluzywnej, remasterowanej serii Polish Jazz (vol. 49) na płytach CD i LP.
Podczas koncertu 5 listopada zagrali m.in. repertuaru z tego albumu. Laboratorium od początku było inne niż wszystkie zespoły dookoła. Wyróżniało się niezwykłą dbałością o barwę i nastrój. Gdy wszyscy fascynowali się amerykańskim fusion, oni szukali własnej formuły gatunku. Laboratorium było prawdziwym zjawiskiem!
W 1976 roku zespół wydał swój pierwszy longplay “Modern Pentathlon”.
– Temu albumowi zawdzięczamy bardzo dużo – mówił Janusz Grzywacz. – W Polsce i nie tylko w Polsce. “Pięciobój nowoczesny”, który zajął całą pierwszą stronę, jest kompozycją zbiorową, wykładnikiem tego, co wtedy robiliśmy, jakimś podsumowaniem. Podsumowaniem bardzo trafnym i ważnym.
To również dokument pewnego sposobu myślenia, podejścia do tworzenia muzyki, które dzisiaj nie cieszy się wielką popularnością. Muzyka grupy Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same.
Ci, co pamiętają ich z okresu największej świetności pozostają ich wiernymi fanami, a dla tych, którzy słyszą ich po raz pierwszy jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisują się błyskawicznie w grono nowych wielbicieli tej bez wątpienia legendarnej grupy.
Laboratorium wystąpiło w składzie:
Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski – saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Paweł Ścierański – gitara
Marek Raduli – gitara
Grzegorz Grzyb – perkusja